Відповідний візит - Відділ міжнародних зв'язків Університету Григорія Сковороди в Переяславі

Відповідний візит

ЗВІТ ЩОДО МІЖНАРОДНОГО ВІДРЯДЖЕННЯ ДО ЧЕСЬКОЇ РЕСПУБЛІКИ (М.БРНО, УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ГАРИКА МАССАРИКА

За підтримки Czech Development Agency, Association for International Affairs загалом та зокрема Зденці Вагнеровій, відбулася робоча поїздка представників ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький ДПУ імені Григорія Сковороди» до Чеської республіки. Головною метою робочої поїздки було отримання нового досвіду у галузі міжнародної співпраці. Представниками від ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет ім. Г. Сковороди» виступили О.А. Ковтун – керівник міжнародного відділу, аспірантка, викладач педагогічного факультету, провідний фахівець з міжнародних відносин – І.В. Павленко та представник департаменту освіти у Київській області – Н.А. Устенко. Головною метою поїздки було міжнародне співробітництво, а саме досвід чеських ВНЗ у області міжнародної співпраці.

IMG_0756

У перший день відрядження 14.12.2015 відбулась координаційна зустріч у місті Прага з координатором проекту Зденкою Вагнеровою та асистентом проекту Валентиною Люлею. Під час зустрічі було обговорено головні аспекти перебування представників з України у місті Брно, в університеті імені Г. Массарика.

15.12.2015 представники з України прибули до міста Брно. Основним пунктом призначення був центр міжнародної співпраці університету ім. Гарика Массарика , де представники з України зустрілись з керівником цього центру – паном Яном Павліком. Під час зустрічі було обговорено головні аспекти міжнародної діяльності обох університетів. Також, пан Ян Павлік розповів про структуру університету ім. Гарика Массарика та головні аспекти функціонування та налагодження міжнародного співробітництва.

На даний час в університетах міста Брно навчається близько 80 000 тисяч студентів, а в університеті імені Г. Масссарика близько 35 000 тисяч. На базі університету діє 9 факультетів:

 1. Юридичний;
 2. Медичний;
 3. Філософії;
 4. Природничий;
 5. Педагогічний;
 6. Економіки та управління;
 7. Інформатики;
 8. Соціальних наук;
 9. Фізичної культури.

 В університеті діють 3 органи управління:

 1. Ректор та ректорська колегія. До складу цього органу входять ректор, проректори, декани, директори різних підрозділів університету. Це є виконавчий орган.
 2. Управлінська рада. До складу цього органу входять ректор, проректори та публічні діячі, такі як: письменники, актори, політики та ін. Обов’язком цього органу є моніторинг загальних справ та етапів управління університету.
 3. Академічний сенат. Учасниками цього органу є професорсько-викладацький склад та студенти університету. Саме учасники цього органу пропонують кандидата на пост ректора. Далі ця кандидатура розглядається міністерством освіти Чехії, але остаточне рішення приймає саме академічний сенат. У сенат повинно входити по 5 представників з кожного факультету.

Кожний факультет має таку саму модель управління, що й університет в загальному.

Також, досить цікавим є питання фінансування та бюджету університету. Саме академічний сенат затверджує бюджет та його методику. Фінансування надається за підтримки держави та на основі продуктивності функціонування університету (гранти, програми, проекти та ін.). Заробітна плата працівників є однаковою для всіх, але є варіативна частина, яка залежить саме від активної діяльності робітника. Наприклад, якщо працівник вносить нові ідеї, що є корисними для функціонування міжнародної діяльності університету.

IMG_0769

Основним доходом університету є розробка нових проектів та їх реалізація. Також, університет отримує дохід з патентів, які розробляються на його базі. У кожного факультету є своя бухгалтерія, яка контролює розподіл грошей на факультеті.

ВНЗ Чехії поділяються на державні та приватні. Тільки державні університети отримують фінансування від міністерства.

Міжнародна діяльність університету Гаріка Массаріка є важливою і перспективною, одним із головних напрямів якої є розробка нових проектів, грантів. Розвиток міжнародної діяльності відіграє одну з найважливіших ролей у функціонуванні університету. Центр міжнародного співробітництва – головний орган у галузі міжнародної співпраці університету, який надає інформацію щодо всіх міжнародних програм та грантів, якими можуть скористатися викладачі, науковці, студенти університету до структурних підрозділів. Пан Ян Павлік, керівник центру міжнародного співробітництва університету ім. Гаріка Массарика, розповів про те, що центр міжнародного співробітництва це «керівництво» інших міжнародних підрозділів, що існують на кожному з факультетів. Обрані в університеті проректори та заступники деканів саме з міжнародного співробітництва контролюють роботу цих підрозділів. На кожній з кафедр факультету існують координатори з міжнародних відносин, які відповідальні за розповсюдження інформації з міжнародної діяльності у своєму секторі.  На наш погляд, саме завдяки цій чіткій системі і наполегливій праці у минулому році університет імені Гаріка Массараика став третьою успішною організацією у Чехії з питань міжнародної співпраці.

IMG_0957

Не дивно, що університет Гаріка Массараика є учасником програми  ERASMUS +. Учасники цієї прогарами повинні відповідати високим критеріям та вимогам. Саме тому була проведена величезна робота Центром міжнародного співробітництва над ознайомленням і реалізацією інструкції для представників університету щодо участі в цій програмі. Пан Ян Павлік наголосив, що найдрібніші деталі є найголовнішими факторами успішного проекту, тому робота ця важка і клопітлива.

Підсумками зустрічі з керівником Центру міжнародної діяльності університету Яном Павликом стала домовленість про подальшу співпрацю із центром та про налагодження контактів із кафедрою слов’янських мов університету Гаріка Массараика.

Однією з кращих подій перебування в Чехії стало знайомство з головою відділу стратегій та міжнародного маркетингу пані Віолетою Осуховою. Презентації, розроблені та представлені пані Віолетою, за темами: «Стратегія інтернаціоналізації: інструкція для початківців», «Гарантія якості», «Міжнародний маркетинг та рекрутинг», «Спільні навчальні програми: або ж як далі розвивати мобільність», «Зарахування кредитів ЄКТС та предметів у УМ», «Як підготувати європейський освітній проект»  були цікавими, корисними та перспективними.

IMG_0532

Презентація «Стратегія інтернаціоналізації: інструкція для початківців» знайомить із сучасним і інноваційним поняттям,  необхідним для впровадження в кожній європейській освітній установі. Ця презентація надала інформацію про те, як дана стратегія реалізується в університеті Гаріка Массараика. У загальному, можна сказати, що інтернаціоналізація – це багатосторонній процес планування, проектування та імплементації змісту освіти, продуктів чи послуг, для того, щоб користувачі з різних регіонів, з різного мовного та культурного середовища могли без зайвих зусиль застосувати та адаптувати під себе готовий продукт, студентів. Центр міжнародного співробітництва є автономним підрозділом, який виступає посередником між ректоратом та факультетами. Саме така структура дає гнучкість у плануванні роботи цієї стратегії та вирішенні різних проблем, які виникають під час реалізації цієї чи іншої стратегії. Остання стратегія інтернаціоналізації в університеті Гаріка Массараика була прийнята у 2015 році і буде реалізуватись до 2020 року. Слід наголосити, що це третя  стратегія університету.

IMG_0964

Презентація на тему «Гарантія якості», яку розробила і презентувала Віолета Осухова, детально розповіла про всі аспекти контролю якості освіти та на власних прикладах пояснила, що саме означає цей термін. Тож, на її думку, якість це своєрідний процесс, який показує чи відповідає кінцевий «продукт» очікуванням замовників. Іншими словами, це принцип, який гарантує, що навчальний заклад надає тільки найкращі послуги та «продукти». Таким «продуктом» виступають студенти університету. Забезпечити високу якість освіти  можна за допомогою участі в різних программах мобільності студентів, за рахунок чого вони отримують новий досвід, нові знання, нові якості та перспективи.

Остання презентація під назвою «Як підготувати європейський освітній проект», представлена пані Віолетою Осуховою,  говорить сама за себе. Основними аспекти по підготовці проектів, визначені головою відділу стратегій та міжнародного маркетингу, є те, що проект повинен мати визначений початок та кінець, мати унікальну ціль та завдання, визначений бюджет та якісну робочу групу. Особливу увагу, на її думку, треба звертати на часові обмеження, адже для участі у проекті потрібно пройти різні етапи підготовки, на які відведено окремий визначений час.

Підсумком перебування представників з України в університеті Гаріка Массараика стала екскурсійна программа до студентського кампусу. Це сучасний комплекс будівель для навчання, науково-дослідницької роботи та проживання студентів та працівників університету. Під час екскурсії було представлено декілька корпусів та аудиторій кампусу, бібліотеку, музей анатомії, спортивні зали.

Наприкінці запланованої поїздки відбулась зустріч представників української сторони з координатором проекту Асоціації з міжнародних питань Зденкою Вагнеровою та асистентом Валентиною Люлею. Під час цієї зустрічі були підбиті підсумки перебування представників з України в Чеській республіці та розглянуті можливості подальшої співпраці. Саме завдяки Асоціації з міжнародних питань та керівнику Зденкі Вагнеровій відбувся цей проект – динамічний, інформативний, яскравий та перспективний. Для представників ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький Державний Педагогічний університет» ця подія знакова, яка надала нові знання, нові ідеї та перспективи. Представлені головою відділу стратегій та міжнародного маркетингу університету Гаріка Массараика пані Віолетою Осуховою презентаційні програми та інформація надана керівником Центру міжнародної діяльності університету Яном Павликом обов’язково будуть представлені викладачам та студентам ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький Державний педагогічний університет». На нашу думку, такий європейський досвід у галузі освіти і міжнародної діяльності є цікавим і обов’язковим для кожного навчального закладу України.

Надалі планується налагодження нових та зміцнення вже існуючих зв’язків з Чеською Республікою, підписання нових угод та договорів про співпрацю.

Skip to content