Fulbright

З 1992 року майже 700 українських вчених, студентів і молодих фахівців побували у США, де навчались або проводили наукові дослідження в якості учасників Програми імені Фулбрайта. Водночас понад 400 вчених та студентів зі США відвідали Україну для навчання, проведення наукових досліджень, а також проведення консультацій з університетами.

Заснована в 1946 році Програма імені Фулбрайта є найстарішою і найбільш престижною міжнародною програмою обміну вченими та студентами, що фінансується урядом Сполучених Штатів Америки. Сьогодні вона підтримує академічні обміни з більш ніж 155 країнами світу. У 1968 році для адміністрування академічних обмінів з міжнародних досліджень та обмінів була створена організація (IREX).

У 1973-74 навчальному році в СРСР нарешті була створена Програма імені Фулбрайта. Протягом наступних двох десятиліть дуже небагатьом американським ученим вдалося відвідати Україну в рамках цих програм, і ще менше вчених з України отримали змогу проводити дослідження і навчатися у США за програмами Фулбрайта та IREX.

Після досягнення Україною незалежності в 1991 році, країна стала більш відкритою для міжнародних освітніх обмінних програм. Незалежний офіс IREX [http://irex.ua/ua] був відкритий у Києві в 1992 році і продовжує керувати обміном студентами та науковцями, а також широким колом наукових і громадських програм в Україні. Програма імені Фулбрайта була відкрита в Україні на початку 1992 року. Її метою було і залишається підвищення взаєморозуміння між народами Сполучених Штатів і України через наукові дослідження та обміни. Спочатку Програма імені Фулбрайта була керована Інформаційним агентством Сполучених Штатів (USIA) через Посольство Сполучених Штатів Америки. Окремий від посольства офіс Програми імені Фулбрайта був заснований у Києві в 1998 році.

Як вже зазначалось вище, з 1992 року майже 700 українських студентів, молодих викладачів і поважних вчених здійснили академічні дослідження чи навчання в США, і понад 400 американців були залучені у наукову роботу і навчання в Україні. Випускники Програми імені Фулбрайта з США є активними громадянами і складають значне лобі, яке не дозволяє Конгресу США забути про підтримку освітніх програм. Фінансування Програми імені Фулбрайта щороку призначається Конгресом США в рамках річного бюджету.

У 1999 випускники Програми імені Фулбрайта заснували Українське Фулбрайтівське товариство. Ця організація та її члени відіграють активну роль у житті інтелектуальної та громадянської спільнот України, розвитку й підтримці наукових та освітніх програм у вищих навчальних закладах по всій території України. У рамках Програми малих грантів українські випускники Програми імені Фулбрайта мають можливість отримати фінансову та організаційну підтримку для проведення конференцій, семінарів, круглих столів та інших заходів, які вони організовують, для участі в наукових заходах в Україні і в усьому світі, а також для публікації окремих науково-дослідних статей і монографій. Розширення Програми імені Фулбрайта в Україні є ще одним важливим кроком на шляху інтеграції України в міжнародній спілці фулбрайтівців.

ПРОГРАМА ІМЕНІ ФУЛБРАЙТА В УКРАЇНІ ПРОПОНУЄ НАСТУПНІ МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ:

Fulbright Scholar Program 

надає можливості проведення наукового дослідження в американських університетах терміном від 4 до 9 місяців

Fulbright Graduate Student Program

надає стипендії студентам на 1 – або 2-річні академічні програми зі здобуття ступеня магістра наук або мистецтв в американських університетах

Fulbright Faculty Development Program

надає можливості вченим і фахівцям проводити наукові дослідження, брати участь у процесі та розробці навчальних планів

Fulbright Scholar in Residence Program

дає можливість запросити вчених і фахівців з-за кордону для читання лекцій в американських коледжах та університетах протягом одного семестру або одного академічного року. Крім навчальних курсів, вчені можуть виступати для всієї громади кампуса, допомагати ініціювати міжнародні програми і робити внесок у розробку навчальних програм. Ця програма особливо підходить для невеликих гуманітарних коледжів, національних меншин, які часто не мають можливості самі організувати приїзд іноземних вчених

The Kennan Institute at the Woodrow Wilson International Center for Scholars 

Разом з Програмою Фулбрайта надають грант для проведення досліджень в галузі гуманітарних та соціальних досліджень, які будуть здійснюватися Центрі міжнародних наукових обмінів імені Вудро Вільсона у Вашингтоні, округ Колумбія

ПРОГРАМИ ЗАПРОШЕННЯ АМЕРИКАНСЬКИХ ВЧЕНИХ:

U.S. Fulbright Scholar Program

українські освітні установи можуть запросити американських фахівців різних галузей знань для читання лекцій студентам протягом одного або двох семестрів

U.S. Fulbright Specialist Program

українські науково-дослідницькі та освітні установи можуть залучити американських фахівців до розробки освітніх програм та навчальних курсів, планування навчальних програм тощо. Програма передбачає фінансування запрошеного фахівця протягом від двох до шести тижнів

ФАКТИ / СТАТИСТИКА ПРОГРАМИ ІМЕНІ ФУЛБРАЙТА В УКРАЇНІ

До 2010 року більш ніж 700 українських учених, студентів та фахівців отримали можливість поїхати до США для наукових досліджень або навчання в американських закладах вищої освіти. Водночас за згаданий період більш ніж 400 учених, студентів та фахівців зі Сполучених Штатів Америки взяли участь у Програмах імені Фулбрайта в Україні як викладачі ЗВО, дослідники й консультанти.

Крім України особливий статус Програми імені Фулбрайта в усьому світі є тільки у двох країн: Росії й Китайської Народної Республіки У цих трьох країнах згадані Програми адмініструються незалежно від американського посольства та державних комітетів, створених відповідно до домовленостей між США і країнами перебування. Відділення Програми імені Фулбрайта в Росії, Китаї й Україні працюють у межах відповідних міжнародних відділень Інституту міжнародної освіти, який керує Програмою імені Фулбрайта на міжнародному рівні з моменту її створення в 1946 році.

Фінансування Програми імені Фулбрайта в Україні здійснюється виключно Бюро у справах освіти та культури Державного департаменту США.

Отримати анкету в електронному вигляді [електронну версію] можна на сайті: http://www.fulbright.org.ua або у друкованому вигляді за адресою:

Офіс програми імені Фулбрайта в Україні

вул. Грушевського, 4, кімната 305

Київ 01001

тел.: (044) 279-18-50, 279-23-24; факс: 230-20-60

Електронна пошта: scholar@fulbright.com.ua

Skip to content